Magyar Ifjúság 2012 Tanulmánykötet címen jelent meg az a beszámoló, ami a mai fiatalok lelki, szellemi és társadalmi állapotáról ad egy mindenki számára átlátható képet.
Ugyan a könyv közel 360 oldal, de ha valaki veszi a fáradtságot és végigolvassa, biztos, hogy "azok a régi szép idők" jutnak eszébe. A dokumentum mindenki számára ingyenesen letölthető.
A negyedik magyarországi nagymintás ifjúságkutatás eredményeit összefoglalótanulmánykötetet tartja kezében, Kedves Olvasó, amelynek kilenc tartalmi fejezetében összesen 12 tematikus írás kapott helyet, amelyekből
átfogó kép alkotható a magyar 15-29 évesekről.
A sorban negyedik nagymintás ifjúságkutatás a korábbi évekhez hasonlóan a 15-29 évesekre reprezentatív mintán, 8.000 fő megkérdezésével zajlott. A legfontosabb eredményekből készült gyorsjelentést 2012 végén
mutatta be a Kutatópont és jelen kötettel a mélyebb, értelmező elemzés is hozzáférhetővé válik az érdeklődő közönség számára.
Egy-két nemzedékkel ezelőtt még az ifjúsági életszakaszt a későbbi éveket meghatározó, többnyire lezárult életesemények (párválasztás, családalapítás, tanulmányok, foglalkozás) periódusának tekinthettük. A fiatalok
körében végzett más kutatások következtetésihez hasonlóan, a Magyar Ifjúság 2012 eredményei is arról tudósítanak, hogy mindez egyre kevésbé jellemzi napjaink fiatalságát. Ennek nem könnyű a magyarázata, de a kutatási eredmények alapján biztosan állíthatjuk, hogy a bizonytalanság az egyik legmeghatározóbb tényező.
Az új nemzedék legfontosabb életszakaszát egy olyan világban éli, ahol a társadalom alrendszereiben strukturálisan kódolt a bizonytalanság, ahol az elhomályosult tradíciók helyett csupán ködös és távoli igazodási pontok léteznek. Ebben a változékony világban a fiatalok nehezebben köteleződnek el, kevésbé kötnek házasságot, kevésbé vállalnak gyermekeket, bizonytalanok a továbbtanulással, a munkával, a „menni vagy maradni” kérdésével kapcsolatban, bizonytalanok értékválasztásukban és kevésbé biztosak a jövőjükben.
Mindezek mellett a magyar fiatalok vágynak a rendezettségre, nem keresik a változást, de a folyamatos változás megtalálja őket - ahogy azt a Tankcsapda is mondja: „az egyetlen változatlan az örökös változás”.
A Magyar Ifjúság 2012 tanulmánykötetet Kopp Mária professzorasszony emlékének ajánljuk.
Székely Levente, szerkesztő